Przedsiębiorstwo Budowy Szybów wyremontuje i zmodernizuje szyb Kościuszko dla Kopalni Soli „Wieliczka”
W Kopalni Soli „Wieliczka” rusza jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat – remont i modernizacja szybu Kościuszko. Umowę na realizację projektu podpisano 22 kwietnia 2025 roku.

Prace nad modernizacją szybu Kościuszko potrwają niecałe cztery lata a ich wartość przekracza 96 mln zł netto. Ponad połowę tej kwoty – blisko 60 mln zł – pokryje dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Szyb Kościuszko to wyjątkowy element infrastruktury wielickiej kopalni – najdalej na zachód wysunięty szyb, wydrążony w 1790 roku, który łączy powierzchnię ze wszystkimi poziomami eksploatacyjnymi kopalni (I–VIII). Ma niemal 300 metrów głębokości i przez dekady pełnił istotne funkcje wentylacyjne, transportowe i technologiczne.
– Ostatnia kompleksowa modernizacja tego szybu miała miejsce w latach 80. i 90. XX wieku. Od tego czasu zmieniło się wiele – także warunki techniczne i bezpieczeństwa, które dziś wymagają zdecydowanych działań – mówi Marian Leśny, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.
Wilgotne, przesycone solą powietrze sprzyja intensywnej korozji, a trudne środowisko szybu nie oszczędza ani stali, ani betonu. Dlatego zakres prac jest bardzo szeroki: od przebudowy kanału wentylacyjnego, przez wymianę skorodowanych elementów, po zabudowę nowego wyciągu awaryjno-rewizyjnego oraz modernizację wieży szybowej i budynku maszyny.
Sprawdzeni wykonawcy
Za realizację tej strategicznej inwestycji odpowiada konsorcjum, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Budowy Szybów S.A.
– Jako spółka z Grupy Kapitałowej JSW angażujemy się w zasadzie we wszystkie zadania ogłaszane w Polsce, w których do wykonania są roboty szybowe. PBSz, które w tym roku obchodzi 80-lecie istnienia, jest najbardziej doświadczoną firmą w kraju w tej dziedzinie i posiada największe zasoby ludzkie do realizacji tego typu zadań – mówi Marcin Mieszczak, Prezes Zarządu PBSz. – Jesteśmy dumni, że możemy zrealizować tak ważny projekt dla Kopalni Soli „Wieliczka”, która jest nie tylko zakładem pracy i jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce, ale również Dziedzictwem Narodowym i naszym wspólnym Skarbem. Czujemy się zaszczyceni i dołożymy wszelkich starań, aby wykonać to zadanie na najwyższym poziomie, z pełnym profesjonalizmem, szacunkiem do miejsca i świadomością trudnych warunków technicznych, w jakich przyjdzie nam działać. To także potwierdzenie, że nasza strategia dywersyfikacji – wychodzenia poza górnictwo węglowe – rozwija się w naturalnym kierunku.
Inwestycja w bezpieczeństwo
Remont szybu Kościuszko to nie tylko kwestia modernizacji technicznej, ale przede wszystkim – bezpieczeństwa ludzi i infrastruktury.
– Nowa zabudowa szybowego wyciągu awaryjno-rewizyjnego oraz kompleksowe wzmocnienia pozwolą odzyskać pełną funkcjonalność szybu jako drogi komunikacyjnej i wentylacyjnej – mówi Jarosław Chwałek, główny inżynier górniczy ds. koordynacji procesu zabezpieczenia kopalni. – To inwestycja, która zabezpiecza przyszłość „Wieliczki”.
Pierwszy etap robót – przygotowanie frontu i montaż pomostów roboczych – już się rozpoczął. Etap drugi obejmie zasadnicze prace remontowe. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2029 rok. W kolejnych latach nad szybem Kościuszko może stanąć zupełnie nowa wieża – symbol nowoczesności i dalszego rozwoju zabytkowej, ale wciąż aktywnej kopalni.